AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Hastalarımızın ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat etmeleri gereken konular

  • Ameliyat Öncesi
  • Ameliyat Sonrası
Ameliyat Öncesi

DEĞERLİ HASTAMIZ,

Lütfen ameliyat olmadan önce yapmanız ve yapmamanız gerekenler ile ilgili aşağıdaki bilgileri inceleyiniz ve uygulayınız.

Şimdiden Geçmiş Olsun.

Prof. Dr. Kemal Yücesoy

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan 3-4 saat sonra su ve meyve suyu gibi sıvılar içmeye başlayabilirsiniz, bulantınız olmazsa katı gıdalara geçebilirsiniz.
Bel fıtığı ameliyatı sırasında yapılan anestezi işlemleri nedeniyle birkaç gün yutkunmada zorluk çekebilirsiniz.
Belinizde hortumlu dren sistemi (eğer varsa) ameliyat sahasında kalan kanların temizlenmesini sağlar. Ameliyatın ertesi sabahında bu dren çekilecektir.
Ameliyat hareket etmenize engel değildir. İlk gün doktorunuz tarafından ayağa kaldırıldıktan sonra, yemek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınız için refakatçiniz eşliğinde ayağa kalkabilirsiniz.
Ameliyatın ertesi günü bir fizyoterapist tarafından yatma, kalkma, oturma gibi günlük yaşam aktivitelerinizi kontrollü olarak nasıl yapacağınız tarif edilecektir.
Aynı gün hastaneden çıkış işleminiz gerçekleşecektir. Taburcu olurken, kullanacağınız ilaçların reçetesini servis sorumlu hekiminden almayı unutmayın.
Arabanın ön koltuğunun yatırılmasıyla şöförün yanında düz olarak uzanma ile rahatlıkla eve gidebilirsiniz.
Resmi hastaların rapor işlemleri servis sekreterince yapılacaktır.
Dikişler ameliyattan 1 (bir) hafta sonra alınacaktır. Dikiş basit bir dikiş olup herhangi bir sağlık kurumunca alınabilir.
Dikiş alındıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz.
Yara yerinde şişme, akıntı, kızarıklık gibi yakınmalarınız olması halinde polikliniğimize başvurunuz.

İlk 10 gün bacakta geçici uyuşma, bel ağrısı gibi yakınmalarınız hafif de olsa devam edebilir. Telaş etmeyeniz. Size verilen ilaçları düzenli kullanınız. Ayrıca (herhangi bir allerjiniz yoksa) aşağıdaki iğne tedavilerinden bir tanesini veya benzer ilaçları da alabilirsiniz.
–Voltaren ampul 2×1   veya
–Melox ampul 1×1     veya
–Flexo ampul 1×1  (IM)
Mümkün olduğunca kas gevşetici kullanmamaya çalışınız.
Evde orta sertlikte bir yatakta sırtüstü ya da yan olarak yatmak gereklidir. Yataktan kalkış şekli öğretildiği gibi olmalıdır.
2. (ikinci) haftadan sonra evden dışarıya çıkabilir, ağrı hissedene kadar rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Ağrı hissettiğiniz zaman istirahat ediniz.
Cinsel yaşantınız 3. haftadan sonra normale dönebilir.
Ameliyattan 2 (iki) ay sonra kontrolünüz yapılacaktır. Kontrole gelmeden önce 0-232-4642555 no’lu telefondan ‘ameliyat kontrol randevusu’ almanız gerekmektedir.
Kontrole gelirken iki yönlü basit bel (lomber) röntgen filmi çektirirseniz kontrolünüz daha kolay yapılacaktır. Bu filmi herhangi bir sağlık kurumunda çektirebilirsiniz.

Geçmiş olsun  dileklerimle
Prof. Dr. Kemal Yücesoy

https://kemalyucesoy.com.tr/wp-content/uploads/2016/05/kemalyucesoy_ameliyatoncesi-1.jpg

Copyright by Kemal Yücesoy 2016. Tüm Hakları Sakıdır